NASZE SEANSE

SEANSE DLA DZIECI - czas trwania ok. 30 min.

Przy ulicy Astronomów – zapraszamy do spędzenia wirtualnej nocy w niezwykłym miejscu, gdzie nikt nie śpi. Przy ulicy Astronomów mieszkają badacze nocnego nieba, którzy chętnie podzielą z się z dziećmi swoją wiedzą i odpowiedzą na pytania: Czym są gwiazdozbiory? Jak z bliska wyglądają planety? Gdzie szukać Gwiazdy Polarnej? Wybrane wiersze Wandy Chotomskiej prezentowane są w formie piosenek specjalnie skomponowanych na potrzeby tego pokazu. To doskonały seans na pierwszą wizytę dziecka w Planetarium.
Z wizytą u Pana Twardowskiego - dawno dawno temu, za górami za lasami, na planecie zwanej Ziemią mieszkał sobie pewien szlachcic… Nazywał się Twardowski. Całymi dniami przesiadywał w swojej alchemicznej pracowni i czytał mądre księgi. Pod koniec życia przeniósł się na Księżyc, gdzie przebywa do dziś. Seans zabiera nas w podróż do Pana Twardowskiego, który odkryje przed nami tajemnice Srebrnego Globu. Dowiemy się też jak i dlaczego szlachcic ów zamieszkał tak daleko od Ziemi.
Podróż Małego Księcia - inspirowany powieścią Antoine de Saint-Exupery`ego seans dla dzieci opowiada historię Małego Księcia i jego Róży. Kapryśny kwiat jest powodem, dla którego tytułowy bohater opuszcza swoją planetę B-612 i rozpoczyna międzyplanetarną podróż. Spotyka wiele postaci uosabiających różne ludzkie postawy. Opowieść o poszukiwaniu szczęścia, miłości i sensu życia. Proste animacje przemawiają do wyobraźni młodego widza, który podczas seansu ma również okazję poznać niektóre gwiazdozbiory.
Kometa nad Szwajcarską Doliną - planetarium zamienia się w statek kosmiczny, którym Berenika i Jurek udają się w fascynującą podróż w Kosmos. Ich pilotem i przewodnikiem po Układzie Słonecznym jest sam Mikołaj Kopernik – twórca teorii heliocentrycznej. Dzieci z okien statku kosmicznego oglądają Księżyc, Marsa, Jowisza, doświadczają zderzenia z planetoidą.... Po długiej podróży docierają do tytułowej komety. Ty też możesz z nimi polecieć i zobaczyć jej piękny warkocz!

SEANSE POPULARNE PROWADZONE NA ŻYWO - czas trwania ok. 40 min.

Niebo nad Śląskiem - seans pokazujący aktualne niebo, które nie zawsze wygląda tak samo... To opowieść o tym co z Górnego Śląska możemy zobaczyć na nocnym niebie w różnych porach roku. Jak wschodzą i zachodzą Słońce i Księżyc, jakie gwiazdozbiory i układy gwiazd są widoczne prezentowanej nocy, gdzie wypatrywać meteorów, gdzie szukać planet, jak wygląda kometa, czym są te ciała niebieskie i zjawiska? Planetarium odtwarza ruch sfery niebieskiej, a zdjęcia i animacje ilustrują naszą prelekcję.
Wędrówki po nocnym niebie – to seans pokazujący aktualne niebo, które nie wszędzie wygląda tak samo... To opowieść o tym co z okolic Chorzowa, z afrykańskiej dżungli i na antypodach możemy zobaczyć w ciągu jednej nocy. Jak wschodzą i zachodzą Słońce i gwiazdy, jakie gwiazdozbiory i planety są widoczne na niebie. Planetarium odtwarza ruch sfery niebieskiej w różnych częściach świata, a my możemy spojrzeć na niebo południowe jak żeglarze opływający Ziemię. Tutaj Krzyż Południa będzie naszym drogowskazem.

SEANSE POPULARNE - czas trwania ok. 40 min.

Wokół Księżyca – samotność w kosmosie i widok powierzchni naszego naturalnego satelity przesuwający się pod oknami statku kosmicznego są dla astronauty pretekstem do opowieści o historii Księżyca, jego budowie i wpływie na życie na Ziemi. Michael Collins – jedyny członek załogi Apollo 11, który nie postawił nogi na Księżycu, lecz krążył wokół niego czekając na swoich kolegów – oprowadzi nas po egzotycznym niebie południowym i udzieli odpowiedzi na pytania: po co astronauci na Księżyc zabrali armatę i lustro?
Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS - Marco Polo przewędrował pół świata nie korzystając z GPS. Nie potrzebował go też w czasie swojego przelotu nad Atlantykiem z Ameryki do Europy Charles Lindbergh. Wystarczyły gwiazdy. To one przez tysiące lat były drogowskazami dla podróżników. Czy w XXI wieku, czasach Internetu i GPS niebo jest nam tak samo bliskie jak kiedyś? Czy odnajdziemy drogę gdy pewnego dnia przestaną działać gadżety naszej cywilizacji?
Światy niemożliwe – widowisko pokazujące nie tylko dobrze nam znane ciała niebieskie, ale także miejsca, które istnieją tylko w powieściach science fiction. Naszą podróż rozpoczynamy w ...bibliotece. W trakcie seansu przekonamy się ile w prognozach pisarzy science fiction było prawdy, a ile fantazji. Poza efektownymi animacjami i oryginalną ścieżką dźwiękową w naszym widowisku nie zabraknie klasycznej astronomii.
Gwiazda Betlejemska – to pojęcie związane ze świętami Bożego Narodzenia bardzo głęboko wrosło w naszą świadomość. Zanim zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy szukamy na wieczornym niebie pierwszej gwiazdy. Do dzisiaj nad każdą bożonarodzeniową szopką widnieje gwiazda z ogonem przypominająca kometę. Czy zatem Gwiazda Betlejemska była kometą? A może było to inne zjawisko astronomiczne, które zwróciło uwagę mędrców ze wschodu? Jakie? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nasz seans.
Czy jest tam kto? - to parafraza słynnego pytania "Gdzie Oni są?" skierowanego w głęboki kosmos przez Enrico Fermiego. W odpowiedzi Frank Drake zaproponował wzór próbujący określić, ile zaawansowanych technicznie cywilizacji istnieje w naszej Galaktyce. Wielkość i wiek Wszechświata sugerują, że powinno istnieć ich wiele. Przeczy jednak temu brak obserwacyjnych dowodów ich istnienia. Na seansie przemierzamy kosmos zbliżając się do intrygujących ciał niebieskich w poszukiwaniu śladów życia.
Do krańców Wszechświata - Jak zmierzyć odległości do gwiazd? Galaktyk? Na czym polega zjawisko paralaksy? Czym są cefeidy? Jakie znaczenie dla astronomii ma wykorzystanie efektu Dopplera? Zanim odpowiemy na te pytania, przemierzymy najpierw Układ Słoneczny i poznamy jego rozmiary. Dalej, Drogę Mleczną i ogromne przestrzenie, które dzielą nas od innych galaktyk. Poznamy odległości do nich. Dzięki specjalnym projektorom zbliżymy się do wielu z tych Wysp Wszechświata.
Wyspy Wszechświata - odkrywca galaktyk – Edwin Powell Hubble – nazwał je Wyspami Wszechświata. Te gigantyczne twory są cegiełkami, z których zbudowany jest Kosmos. Stanowią wielkie aglomeracje, liczące zazwyczaj setki miliardów gwiazd. Droga Mleczna jest jedną z wielu miliardów galaktyk wypełniających dostępny naszym obserwacjom Wszechświat. Seans opowiada jak doszło do ich odkrycia, jak początkowo mylono je z kometami i jak wyglądają te ogromne, odległe obiekty.
Heweliusz i Ja - historia niezwykłego człowieka, który kojarzy nam się najczęściej z astronomią i... piwem. Jan Heweliusz był także wynalazcą i konstruktorem, wydawcą i politykiem, miłośnikiem sztuki i... kobiet. Jego druga żona, Elżbieta Koopman, dzieliła z nim miłość do astronomii i często towarzyszyła w obserwacjach nieba. Po śmierci męża wydała w Gdańsku jego katalog gwiazd Prodomus Astronomiae i zyskała miano "pierwszej damy badającej ciała niebieskie", czyli stała się pierwszą w historii kobietą astronomem.
Kosmiczne głazy - "Prawda jest taka: ciała, które krążą po przestrzeni niebieskiej około Ziemi, zbaczają ze swej drogi i niszczą na Ziemi wszystko od wielkiego ognia..." Czy naszej Ziemi grozi zagłada? Czy może powtórzyć się to, co stało się w erze dinozaurów? Czy planetoida Apophis uderzy w naszą planetę? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz seans... choć niektóre z nich wciąż pozostaną bez odpowiedzi.
Planety Olbrzymy - bardzo odległe od Ziemi gazowe i gazowo – lodowe kule. Jowisz ze swoimi księżycami przypomina miniaturę układu planetarnego. Tajemnicza Czerwona Plama na jego powierzchni to potężny huragan istniejący w atmosferze planety od co najmniej czterystu lat. Pierścienie Saturna czynią go wizualnie najbardziej ciekawym obiektem w Układzie Słonecznym. Zdjęcia wykonane przez sondy kosmiczne wiernie odtwarzają zjawiska i pokazują obiekty świata gigantów naszego Układu Planetarnego.
Sąsiedzi Ziemi - planety Ziemi najbliższe, planety wewnętrzne, które od pozostałych oddziela pas planetoid. Spieczony Słońcem Merkury z powierzchnią pokrytą pouderzeniowymi kraterami, najgorętsza z planet – Wenus, osłonięta woalką gęstej atmosfery, wreszcie krwawy Mars, którego czerwonawa barwa pochodzi od bogatych w tlenki żelaza skał, to główni bohaterowie naszego seansu. Dzięki sondom kosmicznym oglądamy zadziwiające zdjęcia i komputerowe animacje lotu nad ich powierzchniami.
W magicznym kręgu planetarium - planetarium to nie tylko obiekt wyposażony w salę z półkulistym ekranem, ale przede wszystkim skomplikowana aparatura służąca do odtwarzania wyglądu nieba w różnych miejscach na Ziemi oraz ruchów ciał niebieskich. Świat odległych planet, gwiazd, galaktyk i innych obiektów oraz zjawisk astronomicznych, poznajemy przy okazji omawiania budowy i sposobu działania tego niezwykłego wytworu myśli ludzkiej. Planetarium przenosi nas w czasie i przestrzeni...
Wyścig na Księżyc – marzenia i polityka - Księżyc towarzyszył Ziemi i ludzkości od zarania dziejów. Przyświecał zakochanym, inspirował filozofów i artystów. Nic dziwnego, że stał się też pierwszym celem wypraw kosmicznych. Do wyścigu o palmę pierwszeństwa stanęły Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Skracany do granic możliwości czas kreślił pasjonujący, choć momentami tragiczny scenariusz. Zachęcamy do prześledzenia trochę już zapomnianej, historycznej przygody człowieka.

SEANSE ARCHIWALNE

Światełka na niebie - seans skierowany do najmłodszych obserwatorów nocnego nieba, przygotowany w formie słuchowiska, ilustrowany wierszami o tematyce astronomicznej. Dzięki planetarium dzieci przenoszą się w tajemniczy świat gwiazd, planet, Księżyca i innych ciał niebieskich. Rysunki gwiazdozbiorów pomagają im odnaleźć Wielką i Małą Niedźwiedzicę. Barwne obrazy stanowią dopełnienie opowieści.
Z życia gwiazd - gwiazdy rodzą się, dojrzewają, starzeją i umierają... Powstają z gazu i pyłu w obłoku międzygwiazdowym. Osiągają różne wielkości i kolory. Niektóre zbudowane z materii, której naparstek waży tyle, co 50 naładowanych pociągów towarowych. Po milionach lub miliardach lat ich życie dobiegnie końca. Protogwiazdy, czerwone olbrzymy, mgławice planetarne, białe karły, gwiazdy neutronowe, pulsary, czarne dziury to kolejne etapy życia gwiazd i... kolejne tematy naszego seansu.
Szepty Kosmosu - to opowieść o radioastronomii i radioastronomach, którzy obserwują i podsłuchują Wszechświat przy pomocy olbrzymich anten radiowych. Opowieść o niezwykłym świecie fal elektromagnetycznych. Motywem przewodnim seansu są dźwięki wydawane przez ciała niebieskie. To odgłosy niezwykłe, trochę niepokojące, nie z tego świata. Ale przecież one właśnie takie są - nie powstały na Ziemi!
Widok nieba w różnych krajach - niebo nie wszędzie wygląda tak samo... W czasach łatwych podróży po całym globie ziemskim możemy dostrzec zaskakujące nas zjawiska i nieznane obiekty astronomiczne: zorze polarne na kole podbiegunowym, Krzyż Południa czy Obłoki Magellana z terenów równikowej Afryki lub Australii. Niezwykłe zjawiska, odległe obiekty czy niewidoczne z naszych szerokości geograficznych gwiazdozbiory również zobaczymy siedząc wygodnie w fotelu na seansie w planetarium.
Wielkie Narodziny - dawno, dawno temu, kiedy nie było jeszcze czasu i przestrzeni... w potężnym wybuchu, z bardzo gęstej i gorącej "osobliwości początkowej" wyłonił się nasz Świat. Podczas seansu poznajemy historię myśli ludzkiej, która doprowadziła do odkrycia tego faktu. Na podstawie obserwacji odległych galaktyk i ich gromad oraz na podstawie rozważań teoretycznych i modelowania komputerowego astronomowie budują najbardziej prawdopodobne hipotezy ewolucji Wszechświata.
Niebiescy handlarze i spekulanci - "...był znawcą pogody i potrafił to, czego nie potrafią współcześni meteorolodzy – umiał przewidzieć pogodę na kilka miesięcy do przodu. Kiedy więc doszedł do wniosku, że pogoda zapowiada znakomity zbiór oliwek wykupił zawczasu wszystkie okoliczne olejarnie...". Spekulant? Biznesmen? Ekonomista? – mowa o Talesie z Miletu! A co to wszystko ma wspólnego z astronomią? Odpowiedzi znajdziemy na seansie.
Era statków kosmicznych - opowieść o śladach człowieka w przestrzeni kosmicznej. Na planetaryjnym niebie defilują przed nami liczne satelity, bezzałogowe sondy i teleskopy kosmiczne. Śledzimy historię obecności człowieka w kosmosie od momentu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej "Sputnika 1", poprzez satelity meteorologiczne, badawcze i telekomunikacyjne, po współczesne stacje orbitalne.