LVI Olimpiada Astronomiczna
  Zadania zawodów I stopnia
  Zadania zawodów II stopnia
  Zadania zawodów III stopnia
  6th IOAA
  Aktualności
Archiwum
 


Brazylia była gospodarzem szóstej Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (6th IOAA), która odbyła się w Rio de Janeiro w dniach od 04 do 14 sierpnia 2012 roku. Reprezentację Polski utworzyła piątka laureatów 55. edycji ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej. Wszyscy oni są tegorocznymi absolwentami liceów ogólnokształcących. Opiekunami drużyny (liderami) byli członkowie Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej: dr Waldemar Ogłoza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i mgr Marek Szczepański z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Wyjazd do Brazylii poprzedziło kilkudniowe spotkanie przedolimpijskie w Planetarium Śląskim, podczas którego uczniowie m. in. mieli możliwość zapoznania się z wyglądem nieba nad Brazylią.

Uroczyste otwarcie olimpiady nastąpiło w Planetarium w Rio de Janeiro, po czym zawodnicy zostali przewiezieni do ośrodka sportowo-wypoczynkowego Fazenda Ribeirao w pobliżu miasta Vassouras, gdzie przeprowadzono zawody, natomiast liderzy pracowali i obradowali w hotelu Santa Amalia w Vassouras. Zawody olimpiady obejmowały trzy bloki tematyczne. Były to: zadania teoretyczne (2 długie oraz 15 krótkich), 2 długie zadania z analizy danych i 5 krótkich zadań obserwacyjnych. Zadania obserwacyjne rozwiązywane były w oparciu o niebo rzeczywiste.

Nasi reprezentanci zdobyli w 6th IOAA:

złoty medal – Filip Ficek z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,
srebrny medal – Przemysław Kuta z I LO im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie,
brązowy medal – Kacper Bucki z Powiatowego LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach,
brązowy medal – Jakub Klencki z I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi,
wyróżnienie – Aleksandra Hamanowicz z Liceum Akademickiego w ZS UMK w Toruniu.

Dodatkowo Filip Ficek otrzymał dwie nagrody specjalne: za najlepszy wynik osiągnięty za zadania teoretyczne oraz ex aequo za najlepszy wynik uzyskany za zadania z analizy danych.

Końcowe rezultaty ogłoszono podczas uroczystego zakończenia, które odbyło się w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym w Rio de Janeiro.

W dotychczasowych sześciu olimpiadach międzynarodowych uczestniczyło 33 reprezentantów Polski. Zdobyli oni 6 złotych, 9 srebrnych i 7 brązowych medali oraz 11 wyróżnień i 5 nagród specjalnych za zwycięstwa w klasyfikacjach za poszczególne bloki tematyczne. Warto zauważyć, że każdy z naszych reprezentantów zawsze wracał z medalem lub wyróżnieniem, największym jednak dotychczasowym osiągnięciem było absolutne zwycięstwo naszego reprezentanta w 4th IOAA.

Organizatorem kolejnej międzynarodowej olimpiady będzie Grecja.

 

KGOA

 

© PLANETARIUM ŚLĄSKIE 2013