Noc Spadających Gwiazd w Parku Śląskim

W poniedziałkowy wieczór 12 sierpnia Planetarium Śląskie zaprasza na wspólną obserwację jednego z najbardziej spektakularnych rojów meteorów – Perseidów. W tym roku spotkaniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje zorganizowane przez Chorzowskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Majstersztyk.

Ze względu na trwającą przebudowę Planetarium Śląskiego spotkanie odbędzie się na Dużej Łące, nieopodal głównego wejścia do Parku Śląskiego. 

Impreza rozpocznie się jeszcze przed zachodem słońca o 18:00 rodzinną grą miejską prezentującą postacie z mitów greckich. O 20:30 organizatorzy zapraszają na animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których będzie można namalować ulubione gwiazdozbiory lub nauczyć się obsługi obrotowej mapy nieba.

O 22:00 rozpoczną się obserwacje nieba. Będzie im towarzyszył komentarz astronoma Damiana Jabłeki. Wspólne oglądanie roju Perseidów umili wszystkim koncert zespołu „Ciśnienie”. Planetarium Śląskie umożliwi także obserwacje Księżyca przez lunetę.

Jeśli dopisze bezchmurne niebo będzie można zobaczyć nawet do 100 „spadających gwiazd” na godzinę. Oczywiście Perseidy nie są gwiazdami. To drobne okruchy materii pozostawione przez kometę Swift Turtle. Większość z nich ma średnicę ziarnka piasku. Gdy wpadają z kosmiczną prędkością w atmosferę naszej planety spalają się i jonizują, co skutkuje pięknym widowiskiem na niebie. Chociaż rój Perseidów jest już widoczny na niebie od połowy lipca, to jego maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.  

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/events/647266765743158/

Skip to content