Oferta Dydaktyczna

Oferta dydaktyczna w roku szkolnym 2018/2019

Przyjedziemy do Was z mobilnym planetarium!

Mobilne planetarium pozwala na prowadzenie zajęć dydaktycznych dla grup do ok. 25 osób w pompowanej kopule o średnicy 5 m. Możliwe jest prowadzenie lekcji astronomii pod sferycznym niebem, podobnie jak w dużym planetarium z zachowaniem wrażenia przestrzeni. Pamiętajmy, że pokazy w planetarium nie tylko budują wiedzę o otaczającym nas Wszechświecie, ale także rozwijają umiejętność prowadzenia obserwacji i abstrakcyjnego myślenia, pokazują trójwymiarowość otaczającego nas świata i jednocześnie pobudzają wyobraźnię.

Zajęcia w planetarium mobilnym to możliwość pokazania dzieciom i młodzieży zjawisk i procesów przyrodniczych (astronomicznych), które w ich naturalnym środowisku występują, ale są trudno dostrzegalne ze względu na czas obserwacji i czas trwania tych zjawisk.

Dzięki planetarium mobilnemu, możliwe jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych bezpośrednio w przedszkolu, szkole, domu kultury, bibliotece lub innej placówce dysponującej odpowiednio dużą salą. Zapraszamy do zapoznania sie z naszą ofertą i do zobaczenia u Was!

Jednolekcyjne zajęcia dydaktyczne w mobilnym planetarium:

 • Niebo w zasięgu ręki – Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Obrót sfery niebieskiej. Układ Słoneczny i jego składniki. Miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym. Obiekty mgławicowe i odległe galaktyki. Zajęcia dostosowane merytorycznie do wieku uczestników.

Seanse dydaktyczne dla dzieci:

 • Z wizytą u Pana Twardowskiego – Dawno, dawno temu, na planecie zwanej Ziemią mieszkał sobie pewien szlachcic… Nazywał się Twardowski. Pod koniec życia przeniósł się na Księżyc, gdzie przebywa do dziś. Seans zabiera nas w podróż do Pana Twardowskiego, który odkryje przed nami tajemnice Srebrnego Globu. Dowiemy się też dlaczego szlachcic ów zamieszkał tak daleko od Ziemi.

W ofercie posiadamy także zajęcia dydaktyczne (warsztaty) dla dzieci i młodzieży:

 • O Układzie Słonecznymklasy 1 – 3:
  Zajęcia dostosowane do wieku uczestników, uczniowie w formie zabawy utrwalają wiadomości o składnikach Układu Słonecznego.
 • O pogodzie klasy 1 – 3 , klasy 4 – 6:
  Zajęcia dostosowane do wieku uczestników, uczniowie zapoznają sie z przyrządami meteorologicznymi, wykonują proste pomiary i obserwacje składników pogody.
 • O niebie klasy 4 – 6, klasy 7 – 8:
  Zajęcia dostosowane do wieku uczestników, uczniowie utrwalają wiedzę o elementach sfery niebieskiej oraz gwiazdozbiorach.

Astronomia po godzinach

Akademia odkrywcy kosmosu

W październiku 2018 roku ruszyła kolejna edycja Akademii Odkrywcy Kosmosu – zajęcia edukacyjne z zakresu astronomii i nauk pokrewnych dla dzieci w wieku 10–12 lat. Akademia Odkrywcy Kosmosu ma na celu rozwijanie zainteresowań, rozbudzanie ciekawości poznawczej i inspirowanie do odkrywania nowych obszarów zainteresowań dzieci w wieku 10–12.

Zajęcia edukacyjne w formie wykładów, warsztatów i pokazów w mobilnym planetarium prowadzone będą w tymczasowej siedzibie Planetarium Śląskiego przy Alei Różanej 6.
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Akademii Odkrywcy Kosmosu
Spotkania odbywać się będą przynajmniej raz w miesiącu, we wtorki o godz. 17.00, wg harmonogramu zajęć.

Więcej informacji pod nr telefonu : 32 745 27 28

Młodzieżowe Koło Astronomiczne
Jak co roku Planetarium Śląskie organizuje Młodzieżowe Koło Astronomiczne dla młodzieży gimnazjalnej oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 3 października o godz. 17.00 w tymczasowej siedzibie Planetarium Śląskiego przy Alei Różanej 6.

Uczestnictwo w zajęciach Młodzieżowego Koła Astronomicznego daje możliwość pogłębiania wiedzy z zakresu astronomii i rozwijania umiejętności obserwacyjnych pod okiem doświadczonych pracowników dydaktycznych Planetarium Śląskiego. Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymują zaświadczenia o uczestnictwie w zajęciach Koła.

Zgłoszenia uczestników prosimy przesyłać, na formularzach wg załączonego wzoru, w terminie do 28 września na adres Planetarium. Wypełniony formularz można również przesłać drogą mailową na adres: bogusia@planetarium.edu.pl

Osoba do kontaktu: Bogusława Zagoła

Akademia Młodego Astronoma
W październiku 2018 roku rozpoczęła się kolejna edycja Akademii Młodego Astronoma – zajęcia edukacyjne z zakresu astronomii i nauk pokrewnych dla dzieci w wieku 7 – 9 lat. Akademii Młodego Astronoma ma na celu rozwijanie zainteresowań, rozbudzanie ciekawości poznawczej i inspirowanie do odkrywania nowych obszarów zainteresowań dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

 

Zajęcia edukacyjne w formie wykładów, warsztatów i pokazów w mobilnym planetarium prowadzone są w tymczasowej siedzibie Planetarium Śląskiego przy Alei Różanej 6.

Akademia Dojrzałego Astronoma
W bieżącym roku akademickim 2018/2019 Planetarium Śląskie zaprasza osoby dorosłe na cykl wykładów z astronomii i nie tylko…

Spotkania odbywać się będą w każdy trzeci piątek miesiąca o godzinie 17.00 w tymczasowej siedzibie Planetarium Śląskiego przy Alei Różanej 6.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 19 października.

Zapisy pod numerem telefonu 32 745 27 28.

Liczba miejsc ograniczona!

Harmonogram wykładów w przygotowaniu.

Bądź na bieżąco

Śledź także aktywność oraz wydarzenia Planetarium Śląskiego w mediach społecznościowych.

Skip to content