Ruszył finał LXII Olimpiady Astronomicznej!

Już po raz 62 w Chorzowie spotykają się młodzi pasjonaci astronomii, by uczestniczyć w jednej z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych rywalizacji uczniów w Polsce. Tym razem ze względu na przebudowę i modernizację Planetarium Śląskiego, które do końca 2020 roku jest zamknięte dla zwiedzających, olimpijskie zmagania toczą w tymczasowej siedzibie tej instytucji, w tzw. „Gołębniku” w Parku Śląskim.

Do pierwszego etapu rywalizacji przystąpiło 117 osób. Do zawodów II stopnia, które odbywały się w Katowicach, Szczecinie i Włocławku zakwalifikowało się 66 osób. W zawodach centralnych w Chorzowie  znalazło się 21 osób.

W czasie olimpiady, która rozpoczęła się w piątek o 9:00,  uczestnicy muszą rozwiązać sześć zadań, w tym zadania teoretyczne, z analizy danych, obserwacyjne oraz wykazać się znajomością nieba. Te ostatnie zostaną zorganizowane w mobilnym, nadmuchiwanym planetarium.

Od 1957 roku uczestnicy olimpiady rozwiązali ponad 1200 zadań z astronomii. Wielu z nich związało swoje życie z tą dziedziną wiedzy, jak m.in. Aleksander Wolszczan – odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych.

W ostatnich latach wśród laureatów Olimpiady Astronomicznej królują dziewczyny. Dwukrotnie wygrywała ją Zosia Kaczmarek otrzymując rekordową ilość punktów. W ubiegłym roku zwyciężyła Anna Olechowska z Warszawy.

Co roku reprezentanci z Polski biorą udział wMiędzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (IOAA) i zajmują na niej wysokie miejsca. Polska należy do grupy 5 krajów założycielskich IOAA, a w 2011 roku międzynarodowe zmagania odbyły się w Chorzowie.

Ogłoszenie wyników 62. Olimpiady Astronomicznej nastąpi w samo południe w niedzielę.

Skip to content