Lemoniada 2022

Zapraszamy Państwa serdecznie na pierwszy w Polsce rodzinny piknik futurologiczny poświęcony robotyce, futurologii, sztucznej inteligencji oraz twórczości Stanisława Lema.

Łaziki marsjańskie, roboty humanoidalne, robot Sophia obywatelstwa Arabii Saudyjskiej, warsztaty konstruowania robotów dla dzieci, obserwacje nieba, wykłady i panele, interaktywna wystawa „Misja po Układzie Słonecznym”, strefa obserwacji nieba i strefa chillout, Mini Kino Kina „Kosmos”, wystawa starych komputerów oraz koncert pod gwiazdami Filharmonii Śląskiej z muzyką Hansa Zimmera!

To wszystko i jeszcze więcej podczas pierwszego w Polsce rodzinnego pikniku futurologicznego – LEMONIADA 2022!  8–9 października 2022 w rozbudowanym i kapitalnie wyremontowanym Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie

Udział we wszystkich wydarzeniach Lemoniady 2022 jest darmowy. Dodatkowo płatne będą wejścia do ekspozycji Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.

Bezpłatne bilety na wszystkie punkty programu w Sali Planetarium rozdawane będą podczas Lemoniady w specjalnym punkcie rozdawania wejściówek.

Atrakcje:

⭐️ Prezentacja łazików marsjańskich

⭐️ Pokazy robotów humanoidalnych

⭐️ Warsztaty z konstruowania robotów dla dzieci

⭐️ Stanowiska gier planszowych

⭐️ Stanowiska postaci z uniwersum Gwiezdnych Wojen

⭐️ Wystawa starych komputerów

⭐️ Stanowisko Śląskiego Klubu Fantastyki

⭐️ Stanowisko Śląskiego Festiwalu Nauki

⭐️ Stanowisko Astronarium

⭐️ Stanowisko „Uranii”

⭐️ MikroKosmos Instytucji Filmowej Silesia Film

⭐️ Interaktywna wystawa „Misja po Układzie Słonecznym”

⭐️ Strefa obserwacji nieba i strefa chillout

PROGRAM:

8 października

10:30 Rozpoczęcie „Lemoniady” – powitanie Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz wykład inauguracyjny dyrektora Planetarium – Stefana Janty.

11:00 Wspólna konferencja prasowa Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i robota humanoidalnego Sophia.

12:00 Rozmowa z prof. Agnieszką Gajewską, autorką książki „Wypędzony z Wysokiego Zamku”.

13:00 Panel literacki – Piotr W. Cholewa, Michał Cholewa, Elżbieta Gepfert - „Światy Lema” – rozmowa o twórczości Stanisława Lema.

14:00 Wykład „Berylowe lustra - nowe technologie dla astrofizyki” - dr Aleksandra Hamanowicz, Space Telescope Science institute (Baltimore, USA).

15:00 Prezentacja „Co sobie myśli AI” – dr Tomasz Rożek.

16:00 Prezentacja Centrum Badań Kosmicznych PAN - dr hab. inż. Piotr Orleański.

17:00 Czytanie Pod Gwiazdami – prezentacja opowiadań, które zwyciężyły w konkursie na opowiadanie inspirowane twórczością Stanisława Lema.

18:00 Projekcja seansu „Do krańców Wszechświata”.

19:00 Audioteka.pl - Fragmenty superprodukcji "Niezwyciężony" ilustrowany projekcją pod kopułą Planetarium

19:00-21:00 Obserwacje nieba (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych).

9 października

11:00 Prezentacja „Czego nie powie Ci NASA” - Grzegorz Przybyła, Jarosław Juszkiewicz.

12:00 Prezentacja „Hiperrealistyczne roboty sieciowe – wirtualni influencerzy” – Ada Florentyna-Pawlak.

13:00 Twórczość i życie Stanisława Lema – panel literaturoznawczy – prof. Jolanta Tambor.

14:00 Prezentacja „(Nie) Patrz w górę” – Michał Kusiak – odkrywca planetoid.

15:00 "W poszukiwaniu planet" - Damian Jabłeka (Sala Idei)

16:00 Pokaz łazików marsjańskich.

18:00 Koncert pod Gwiazdami. Filharmonia Śląska – muzyka Hansa Zimmera.

Najbliższe terminy

W najbliższym czasie nie posiadamy terminów na wydarzenie "Lemoniada 2022" dostępnych w sprzedaży internetowej.