Wystawa Planetarium Śląskiego i Biblioteki Śląskiej

Od 1 lipca w Bibliotece Śląskiej oglądać można zdjęcia z autentycznymi podpisami astronautów, modele statków kosmicznych i prezentacje poświęcone najsłynniejszej wyprawie w historii ludzkości. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 lipca o 17:00.

Zdjęcia pochodzą z kolekcji pana Wincentego Kandzi z Dusznik Zdroju, który przekazał je Planetarium Śląskiemu w Chorzowie. Kolekcja powstawała przez wiele lat i jest efektem korespondencji, którą pan Wincenty prowadził z NASA oraz bezpośrednio z kosmonautami. W ten sposób udało mu się zebrać także oryginalne autografy wszystkich astronautów misji Apollo.

Na wystawie będzie można zobaczyć również zdjęcia i autografy kosmonautów biorących udział w radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski. Zabrał on w kosmos kopertę adresowaną do Planetarium Śląskiego – ją również będzie można zobaczyć na wystawie.

Biblioteka Śląska prezentuje najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce.

Z kolei Bartosz i Agnieszka Plebanowie – małżeństwo modelarzy z Katowic poświęcili wiele godzin, by wzbogacić tę ekspozycję o perfekcyjnie wykonane modele pojazdów kosmicznych Apollo i Sojuz.

Dodatkową atrakcję wystawy stanowić będą limitowane modele rakiety kosmicznej Saturn V oraz lądownika księżycowego wyprodukowane przez LEGO.

Wystawę w Bibliotece Śląskiej można oglądać do końca lipca.

Skip to content