Dzień Ziemi

Czwarty z jubileuszowych miesięcy w Planetarium - Śląskim Parku Nauki to Miesiąc Ziemi, podczas którego skupimy się na naszej planecie i jej miejscu we Wszechświecie.

26 kwietnia serdecznie zapraszamy wszystkich na „Dzień Ziemi” w Planetarium – wydarzenie pod hasłem „Elementy Ziemi – podróż przez świat pierwiastków”, podczas którego czekają nas niezliczone atrakcje, w tym warsztaty, wykłady, pokazy i specjalne seanse.

 
PLAN DNIA

 

WYKŁADY (Sala Idei, wstęp wolny, brak ograniczeń wiekowych):

 

12.00 – "Z ilu gwiazd się składasz?" – Damian Jabłeka - wicedyrektor Planetarium - Śląskiego Parku Nauki

Wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd - zdanie, które przeszło do popkultury, ale czy zdajemy sobie sprawę jak skomplikowane i złożone procesy musiały zajść aby z pierwotnego Wszechświata, w którym znajdował się wyłącznie wodór, hel i mała domieszka litu, powstało bogactwo pierwiastków, z których składa się wszystko wokół nas.

13.00 – "Co wiemy dzięki geofizyce o Jądrze Ziemi - gorącej żelazistej kulce?"prof. Maciej Mendecki - Uniwersytet Śląski

14.30 – "Na tropie pierwiastków, czyli jak odkrywaliśmy i opisywaliśmy potęgę natury"Dawid Łasiński (Pan Belfer) - Centrum Nauczania Zdalnego

Z czego naprawdę zbudowany jest świat? Co łączy złoto, tlen i lit z Twoim telefonem, krwią i... bananem? "Na tropie pierwiastków" to nie jest zwykły wykład – to opowieść pełna naukowych zagadek, przełomowych odkryć i postaci, które zmieniły historię ludzkości. 

15.30 – "What the Hel? O pierwszym pierwiastku odkrytym poza Ziemią" - Agata Chuchra - Planetarium - Śląski Park Nauki

Podczas wykładu przyjrzymy się temu, czym jest hel, jak niezwykłe ma właściwości (od superpłynności po nieziemskie zastosowania), a także dlaczego ludzie brzmią śmiesznie po jego wdychaniu. Spojrzymy też w stronę Słońca – nie tylko źródła światła i ciepła, ale też miejsca fascynujących zjawisk fizycznych, które pozwoliły nam odkryć coś, czego wtedy nie znaliśmy jeszcze na Ziemi.

16.30 – "Kamienie szlachetne vs. kamienie „z podwórka” – które mają lepsze pierwiastki?" - Aleksandra Chrzan - Planetarium - Śląski Park Nauki

Podczas wykładu  porównamy to, co lśni, z tym, co kopnęliśmy kiedyś w drodze do szkoły. Będzie o pierwiastkach, kolorach, strukturach i o tym, dlaczego nie wszystko, co drogie, jest bardziej „wow”. Będzie naukowo, ale na luzie — z humorem, ciekawostkami i garścią geologicznej magii!

 

WARSZTATY DLA DZIECI 
Bilety 8 zł, dostępne w kasach i na stronie:  https://www.planetarium.edu.pl/rezerwacja/termin.html

Minecraft w realu

Czy wiecie, że świat Minecrafta ma wiele wspólnego z rzeczywistością? W grze wydobywacie surowce, przetwarzacie je i tworzycie nowe przedmioty. Ale czy zastanawialiście się, jak to wygląda w prawdziwym świecie? Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia, podczas których przeniesiemy się w świat minerałów, pierwiastków i surowców naturalnych, by odkryć, z czego tak naprawdę zbudowany jest nasz świat!

Prowadzący: dr hab. inż. Magdalena Kokowska-Pawłowska - prof. Politechniki Śląskiej, dr inż. Jacek Nowak, mgr inż. Ewa Głuszek

Grupa docelowa: 9-14 lat

Miejsce: Sala Inspiracji

godz.: 10:30; 12:00, czas trwania: 60 min. Ilość osób na jedne warsztaty: 30 osób

 

Gazy mikroatmosfer potencjalnych egzoplanet – warsztaty pełne eksperymentów!

Czy na odległych egzoplanetach mogą istnieć warunki sprzyjające życiu? Na naszych warsztatach wcielimy się w badaczy kosmicznych atmosfer! Przygotujemy i zbadamy kluczowe gazy – tlenek węgla (IV), tlen oraz wodór, a także odkryjemy ich niezwykłe właściwości. Dzięki eksperymentowi z suchym lodem sprawdzimy, jak warstwa CO₂ zatrzymuje ciepło – dokładnie tak, jak na Wenus!

Prowadzący:  dr Tomasz Książczyk

Grupa docelowa: od 9 lat

Miejsce: stacja meteo, zbiórka w holu Parku Nauki (poziom 0)

godz.14:30; 16:00, czas trwania: 60 min. Ilość osób na jedne warsztaty: 20 osób

 

TURNIEJ WIEDZY (Sala inspiracji)

Jak dobrze znasz Ziemię?

Kochasz przyrodę, fascynuje Cię nasza planeta, a quizy to Twoja bajka? Sprawdź się w turnieju, który zabierze Cię w podróż dookoła Ziemi – bez potrzeby pakowania walizki!
"Jak dobrze znasz Ziemię?" to emocjonujący turniej wiedzy o geografii, przyrodzie i klimacie. Przygotuj się na ciekawostki, pytania z zaskoczenia i mnóstwo dobrej zabawy!

Dla kogo?

Dla wszystkich ! – możesz wystąpić solo albo w drużynie liczącej do 4 osób!

Rozegramy dwie edycje turnieju:
13:00 – dla dzieci do lat 12
17:00 – dla uczestników od 13 do 113 lat (jeśli masz 114 – zadzwoń, coś wymyślimy :))

Co można wygrać?
Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy Ziemioznawcy Roku!

Zgłoszenia
Zadzwoń pod numer 32 745 04 04.
Zgłoszenia przyjmujemy codziennie w godzinach 8:00–16:00.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona!

 

SEANS (Sala Planetarium)
Bilety dostępne w kasach i na stronie:  https://www.planetarium.edu.pl/rezerwacja/termin.html

10.30 – Jesteśmy gwiazdami.

12.00 – Kosmiczne zoo.

13.30 – Narodziny Ziemi.

15.00 – Tajemnice Ziemi.

16.30 – Gwiazdy dla opornych.

 

Dodatkowe atrakcje:
Gra terenowa Śląskiego Ogrodu Botanicznego "Pierwiastki życia"
Wystawy minerałów i skał (hol dolny).
Obserwacje Słońca (zegar słoneczny).
Transmisja wykładów z Sali Idei na zegarze słonecznym.
 
Poniżej przedstawiamy naszych prelegentów i prowadzących warsztaty.
 
 
POZNAJ WYKŁADOWCÓW I PROWADZĄCYCH WARSZTATY
damian_jableka.jpg (mini)                 
Temat wykładu:
Z ilu gwiazd się składasz?
 
Damian Jabłeka - astronom, popularyzator, miłośnik nieba, obserwator. 
Wicedyrektor w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie, gdzie przybliża dzieciom i młodzieży zagadki kosmosu, tworząc nowoczesne miejsce komunikacji o astronomii i jej osiągnięciach dla całego społeczeństwa.
Swoja pasją niebem dzieli się w mediach społecznościowych na profilach Dotknij nieba, a także współpracując z uniwersytetami dzieci i akademiami miejskimi oraz organizując otwarte pokazy nieba. Każdą pogodną noc spędza pod rozgwieżdżonym niebem, ulepszając sprzęt i fotografując odległe galaktyki, mgławice oraz gromady.
Autor szeregu prac naukowych dotyczących gwiazd zmiennych. Prywatnie ojciec dwóch szkolnych księżniczek, pasjonat nowych technologii, fotografii, programowania, druku 3D i majsterkowania.

 

 maciej_mendecki.jpg (mini)                  
Temat wykładu:
Co wiemy dzięki geofizyce o Jądrze Ziemi - gorącej żelazistej kulce?

 

Dr hab. Maciej Mendecki, prof. UŚ, jest cenionym naukowcem i wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim, specjalizującym się w geofizyce, szczególnie w sejsmologii oraz badaniach struktury wnętrza Ziemi.
W swojej pracy naukowej koncentruje się na modelach predykcyjnych silnych zjawisk sejsmicznych, historii geodynamicznej bloków tektonicznych i skał, oraz modelach prognozujących szkodliwe skutki na powierzchni.
Jego dorobek obejmuje kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu geofizyki, w tym także sejsmologii oraz geofizyki stosowanej w górnictwie. Profesor Mendecki prowadzi badania, które mają istotne znaczenie teoretyczne i praktyczne.
Prywatnie pasjonuje się akwarystyką, szczególnie hodowlą pielęgnic z jeziora Malawi.
 

 

 pan_belfer.jpg (mini)                  
Temat wykładu:
Na tropie pierwiastków, czyli jak odkrywaliśmy i opisywaliśmy potęgę natury?
 
Dawid Łasiński - dyplomowany nauczyciel chemii, dyrektor ds. technologii i innowacji w pierwszym w Polsce Centrum Nauczania Zdalnego.
Twórca postaci/marki osobistej Pana Belfra – nauczyciela z Internetów – jednej z pierwszych i najbardziej rozpoznawalnych nauczycielskich marek osobistych w Polsce, którą obserwuje przez ponad 120 000 osób w różnych mediach społecznościowych.
Laureat nagród: POP Science 2022, Twórca Roku 2021, Digital Shaper 2020, finalista konkursu Nauczyciel Roku 2019 i honorowy członek LISTY100 – listy osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków. Ekspert edukacyjny Microsoft - MIEE oraz Google – GEGPOLAND. Autor podręcznika do chemii Wydawnictwa MAC. Twórca autorskich kursów i szkoleń związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w edukacji i budowaniem silnej marki placówki edukacyjnej i marki osobistej. Więcej dowiesz się na Panbelfer.pl i AkademiaPanaBelfra.pl

 

 agata_chuchra.jpg (mini)                  
Temat wykładu:
 
What the Hel? O pierwszym pierwiastku odkrytym poza Ziemią
Agata Chuchra - ukończyła studia z geofizyki na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy doktorat w Centrum Badań Kosmicznych PAN, w ramach którego bada zjawiska i struktury w ziemskiej magnetosferze i jonosferze – takie jak prądy podłużne, rów jonosferyczny czy propagujące się zaburzenia jonosferyczne (TID) – analizując dane z misji satelitarnych i stacji naziemnych. Laureatka Young Scientist Award URSI GASS 2023.
Pracuje jako nauczycielka w Planetarium Śląskim, gdzie z pasją prowadzi pokazy nieba oraz zajęcia i koła astronomiczne dla dzieci i młodzieży. Prowadzi wykłady zarówno popularnonaukowe, jak i akademickie. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konferencjach naukowych (takich jak EGU, AGU czy EPSM), a swoją wiedzę pogłębiała m.in. podczas kursu Radiation Belt Dynamics and Remote Sensing of the Earth’s Plasmasphere we Włoszech.
Fascynuje ją pogoda kosmiczna, księżyce planet olbrzymich oraz ewolucja gwiazd. Poza nauką pasjonuje się fotografią, uwielbia koty, czytać książki, jeździć na rowerze i spędzać czas z bliskimi.

 

ola_chrzan.jpg (mini)                  
Temat wykładu:
Kamienie szlachetne vs. kamienie „z podwórka” – które mają lepsze pierwiastki?

 

Aleksandra Chrzan - geolog, popularyzatorka nauki w Planetarium Śląskim, absolwentka AGH w Krakowie. 
Jej zainteresowania to geologia, astronomia oraz prowadzenie warsztatów dla dzieci, gdzie przekazuje im fascynujące fakty z tych dziedzin. Oprócz tego pasjonuje się grafiką komputerową i pracami manualnymi, angażuje się także w organizację Festiwalu Fantastyki - Cosmicon. Niezmiennie towarzyszy jej miłość do kawy i dinozaurów. 

 

 

 

 

  tomasz_ksiazczyk.jpg (mini)
 
                
Warsztaty:
Gazy mikroatmosfer potencjalnych egzoplanet – warsztaty pełne eksperymentów!
Grupa docelowa: od 9 lat, godz.: 14:30; 16:00, czas trwania: 60 min. Ilość osób na jedne warsztaty: 20 osób
Opis: Czy na odległych egzoplanetach mogą istnieć warunki sprzyjające życiu?  Na naszych warsztatach wcielimy się w badaczy kosmicznych atmosfer! Przygotujemy i zbadamy kluczowe gazy – tlenek węgla (IV), tlen oraz wodór, a także odkryjemy ich niezwykłe właściwości. Dzięki eksperymentowi z suchym lodem sprawdzimy, jak warstwa CO₂ zatrzymuje ciepło – dokładnie tak, jak na Wenus!
Czeka Was:
Tworzenie gazów z dostępnych substancji
Efektowne testy z żarzącym się łuczywem
Magiczna mgła z suchego lodu w różnobarwnym świetle i efekt Wenus – jak atmosfera zatrzymuje ciepło?
Eksperymenty, wiedza i kosmiczna atmosfera – to wszystko na wyciągnięcie ręki!
Prowadzący:
dr Tomasz Książczyk - trener dydaktyki aktywnej, analogowy astronauta habitatu AATC, wirtualny astronauta analogowy habitatu Marte, absolwent Szkoły Trenerów Meritum i doktor nauk biologicznych.
Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy edukacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest Ambasadorem Edukacji Kosmicznej biura Esero Polska w ramach programu działającego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nauczyciel biologii i astronomii w liceum i szkole podstawowej. 
Lider i komandor misji Kosmicznej Bazy Edukacyjnej KoBaE w Tychach
 
minecraft.jpg (mini)                  
Warsztaty:
Minecraft w realu.
Grupa docelowa: 9-14 lat, godz.: 10:30; 12:00, czas trwania: 60 min. Ilość osób na jedne warsztaty: 30 osób
Czy wiecie, że świat Minecrafta ma wiele wspólnego z rzeczywistością? W grze wydobywacie surowce, przetwarzacie je i tworzycie nowe przedmioty. Ale czy zastanawialiście się, jak to wygląda w prawdziwym świecie? Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia, podczas których przeniesiemy się w świat minerałów, pierwiastków i surowców naturalnych, by odkryć, z czego tak naprawdę zbudowany jest nasz świat!
Czego się dowiecie?
Jak wyglądają prawdziwe surowce, które w Minecraftcie wydobywacie wirtualnie?
Czym są pierwiastki i minerały oraz jaką rolę odgrywają w naszym życiu?
Jakie są najważniejsze surowce naturalne i jak są wydobywane?
Dlaczego krzem, żelazo, miedź czy złoto są tak cenne dla współczesnej technologii?
Co zobaczycie?
Prezentację multimedialną, która pokaże Wam, jak surowce z Minecrafta wyglądają w rzeczywistości. Zobaczycie m.in. lapis lazuli, obsydian, redstone, złoto i diamenty!
Prawdziwe okazy minerałów i skał, które możecie dotknąć i zbadać.
Dowiedziecie się, jak surowce mineralne są przetwarzane i wykorzystywane do produkcji przedmiotów codziennego użytku, takich jak telefony, komputery, samochody czy pasta do zębów!
Prowadzący:
dr hab. inż. Magdalena Kokowska-Pawłowska, prof. Politechniki Śląskiej – geolog, nauczyciel akademicki, popularyzator nauk przyrodniczych.
dr inż. Jacek Nowak – geolog, nauczyciel akademicki, popularyzator nauk przyrodniczych.
mgr inż. Ewa Głuszek – kierownik Muzeum Geologii Złóż, popularyzator nauk przyrodniczych.