Oferta dydaktyczna dla szkół Planetarium Śląskiego w roku szkolnym 2022/2023

W marcu ruszają zapisy na zajęcia w maju i w czerwcu. Rezerwacje prosimy składać telefonicznie od 1 marca pod numerem telefonu 32 745 04 04.

 

Sala Planetarium

Jednorazowo Sala Planetarium może pomieścić 300 widzów.

Zajęcia dwulekcyjne:

Królestwo planet - poniedziałek 10.00 i środa 10.00

(Szkoły podstawowe – klasy I–III. Czas trwania zajęć 2 x ok. 35 min. Pomiędzy zajęciami przerwa 15 min. Cena: 20 zł/os.)

Co można zobaczyć na niebie gdy Słońce idzie spać? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć dla najmłodszych. Zabierz swoich uczniów w fascynującą podróż przez Układ Słoneczny. Pokażemy im piękno kosmosu i zainspirujemy do zgłębiania wiedzy o wszechświecie.

Omawiane treści: Orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata. Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak. Układ Słoneczny i jego składniki.

Podstawa programowa

 

Cztery pory roku - środa 12.15, czwartek 10.00 i piątek 12.15

(Szkoły podstawowe - klasy IV-VI. Czas trwania zajęć 2 x ok. 40 min. Pomiędzy zajęciami przerwa 15 min. Cena: 20 zł/os.)

Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu?  Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć pod sferycznym niebem planetarium. Zabierz swoich uczniów w niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni. Pokażemy im wiele zjawisk, na obserwację których musieliby poświęcić wiele dni i nocy.

Omawiane treści: Orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata. Gwiazdy i gwiazdozbiory. Model geocentryczny budowy świata. Teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika. Ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy). Ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).

Podstawa programowa

 

A jednak się kręci... - czwartek 12.15

(Szkoły podstawowe - klasy VII-VIII oraz Szkoły ponadpodstawowe. Czas trwania zajęć 2 x ok. 40 min. Pomiędzy zajęciami przerwa 15 min. Cena: 20 zł/os.)

Czy Słońce wędruje wśród gwiazd? Czy tą samą drogą podążają inne ciała niebieskie Układu Słonecznego? Od czego zależy długość dnia i nocy?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć pod sferycznym niebem planetarium. Zabierz swoich uczniów w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni. Pokażemy im wiele zjawisk, obserwacja których wymagałaby odległych wojaży.

Omawiane treści: Elementy sfery niebieskiej. Ziemia w Układzie Słonecznym. Ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy, czas słoneczny). Ruch obiegowy Ziemi (zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych).

Podstawa programowa

 

Fascynujący Kosmos - piątek 10.00

(Szkoły podstawowe - klasy VII-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe. Czas trwania zajęć 2 x ok. 40 min. Pomiędzy zajęciami przerwa 15 min. Cena: 20 zł/os.)

Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym? Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie? Gdzie szukać odległych galaktyk?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć dla młodzieży. Zabierz swoich uczniów w podróż budującą wyobrażenie o skali Wszechświata. Przedstawimy im różnorodność obiektów na niebie i wyjaśnimy na jakie pytania znajdujemy odpowiedź dzięki ich obserwacjom.

Omawiane treści: Elementy sfery niebieskiej. Struktura i składniki Układu Słonecznego. Struktura i składniki Galaktyki. Struktura Wszechświata. Problem odległości we Wszechświecie. Prawa Keplera.

Podstawa programowa

 

Seanse popularno-naukowe:

Kometa nad Szwajcarską Doliną - kierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Czas trwania ok. 35 min. Cena: 10 zł/os. - (poniedziałki, środy i czwartki o 9.00)

Explore – kierowany do uczniów klas 4-8 oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Wersja dla szkół (bez opisu aktualnego nieba) - czas trwania ok. 30 min. Cena: 10 zł/os. - (piątki o 9.00)

Explore – kierowany do uczniów klas 4-8 oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Wersja z opisem aktualnego nieba - czas trwania ok. 40 min. Cena: 20 zł/os. (bilet normalny) / 15 zł/os. (bilet ulgowy) - (poniedziałki, wtorki i czwartki o 14.30)

Jesteśmy Gwiazdami - kierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych. Czas trwania ok. 30 min. Cena: 10 zł/os. - (poniedziałki o 12.15)

Do krańców Wszechświata - kierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Czas trwania ok. 45 min. Cena: 20 zł/os. (bilet normalny)/ 15 zł/os. (bilet ulgowy) -  (środy i piątki o 14.30)

 


 

Park Nauki

Jednorazowo Ekspozycja może przyjąć 6 grup po 10 osób na Geofizykę oraz 5 grup po 10 osób na Astronomię. Wizyty na ekspozycjach są znakomitym uzupełnieniem seansów dydaktycznych.

EKSPOZYCJA GEOFIZYKA - od wtorku do piątku w godzinach 10.00-12.00 oraz 12.45-14.45

To ekspozycja, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór zwiedzający przenoszą się na chwilę w różne strefy klimatyczne,  a stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwala na sprawdzenie jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. Na zwiedzających czeka oprócz tego cała masa innych atrakcji.

Czas zwiedzania wystawy wynosi około 2 godzin.

Wejście na ekspozycję jest możliwe tylko z przewodnikiem. Oprowadzanie w grupach 10-osobowych. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu.

Podstawa programowa - Ekspozycja stała Geofizyka - zajęcia dla uczniów szkół podstawowych
Podstawa programowa - Ekspozycja stała Geofizyka - zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych

 

EKSPOZYCJA ASTRONOMIA - od wtorku do piątku w godzinach 10.00-11.30 oraz 12.15-13.45

Sala poświęcona astronomii znajduje się tuż pod słynnym zegarem słonecznym. W jej centralnym punkcie znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. Można tu również zobaczyć drewniany pulpit sterujący. Wokół sali rozmieszczone są interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią: między innymi różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne takie jak lunety, teleskopy czy celostat. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D. Dzięki temu możemy niemal dosłownie brodzić w ciałach niebieskich.

Czas zwiedzania wystawy wynosi około 1 godziny i 15 minut.

Wejście na ekspozycję jest możliwe tylko z przewodnikiem. Oprowadzanie w grupach 10-osobowych. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu. Ze względu na zakres tematyczny i sposób przedstawienia, ekspozycja Astronomia jest odpowiednia dla osób powyżej 11 roku życia.

Podstawa programowa - Ekspozycja stała Astronomia - zajęcia dla uczniów szkół podstawowych
Podstawa programowa - Ekspozycja stała Astronomia - zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych 


 

Stacja Meteorologiczna

Warsztaty odbywać się będą w poniedziałki, środy, czwartki i piątki o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00.
Jednorazowo w stacji meteorologicznej mieści się do 30 osób.

Zostań meteorologiem

(Warsztaty dla klas 4 – 6. Czas trwania - 45 min. Cena: 8 zł/os.)

Czym łapiemy deszcz? Czy można włosami zmierzyć wilgotność powietrza? Na czym polega praca meteorologa?

Na te i inne pytania odpowiemy na warsztatach, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy w stacji meteorologicznej oraz wcielą się w rolę obserwatora pogody. Poznają mechaniczne i elektroniczne przyrządy meteorologiczne, a także samodzielnie wykonają pomiary kilku składników pogody.

Podstawa programowa - Zostań meteorologiem 

Tajemnice latającego balonu

(Warsztaty dla klas 1 – 3. Czas trwania - 45 min. Cena: 8 zł/os.)

Dlaczego balon się unosi? Jak zmierzyć coś czego nie widać? Czym są opady atmosferyczne?

Odpowiedzi na te i inne pytania udzielimy na warsztatach w stacji meteorologicznej. Uczniowie poznają podstawowe składniki pogody oraz przyrządy którymi się je mierzy. Sami również dokonają swoich pierwszych pomiarów i obserwacji meteorologicznych.

Podstawa programowa - Tajemnice latającego balonu

 


 

Oferta dla przedszkoli

Seans w Sali Planetarium "Kometa nad Szwajcarską Doliną" - czas trwania ok. 35 min. Cena: 10 zł/os. (poniedziałki i czwartki o 9.00)

Warsztaty "Tajemnice latającego balonu" w stacji klimatologicznej (dla dzieci od 6. roku życia) - czas trwania ok. 45 min. Cena: 8 zł/os. (poniedziałki, środy, czwartki i piątki o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00)

Pliki

 • Oferta obiadów dla grup zorganizowanych w Planetarium (192.81 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - A jednak się kręci (230.90 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Cztery pory roku (205.90 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Ekspozycja stała Astronomia - zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (291.88 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Ekspozycja stała Astronomia - zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych (309.57 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Ekspozycja stała Geofizyka - zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (379.35 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Ekspozycja stała Geofizyka - zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych (374.80 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Fascynujący kosmos (213.57 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Królestwo planet (187.03 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Tajemnice latającego balonu (183.57 KB, PDF) Pobierz
 • Podstawa programowa - Zostań meteorologiem (238.39 KB, PDF) Pobierz