Śląski Park Nauki

Chcemy zaprosić Państwa do zwiedzania Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, w którym prezentujemy zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: astronomią, sejsmologią i meteorologią. Sala planetarium została wyposażona w jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów wizualizacji nieba. Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjne nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać.

Sala Planetarium

To miejsce, w którym historia łączy się najnowszymi technologiami. Pierwszy seans odbył się tu w 1955 roku. Po przebudowie i modernizacji sala została wyposażona w jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów wizualizacji nieba. Analogowy rzutnik GOTO Chiron III jest w stanie wyświetlić na mającym niemal 800 metrów kwadratowych sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd. System 10 cyfrowych rzutników SONY rozmieszczonych wokół ekranu jest w stanie wyświetlić na kopule dowolne ruchome obrazy w rozdzielczości True 8K. Sala wyposażona jest w 300 wygodnych, rozkładanych foteli. Na horyzoncie umieszczono zrekonstruowaną panoramę przedstawiającą Katowice, Chorzów i Siemianowice Śląskie w 1955 roku.

sala_planetarium.png

EKSPOZYCJA GEOFIZYKA

To interaktywna ekspozycja, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór zwiedzający przenoszą się na chwilę w różne strefy klimatyczne,  a stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwala na sprawdzenie jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. Na zwiedzających czeka oprócz tego cała masa innych atrakcji.

Czas zwiedzania wystawy wynosi około 2 godzin.

Wejście na ekspozycję jest możliwe tylko z przewodnikiem. Oprowadzanie w grupach 10-osobowych. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu. Ze względu na zakres tematyczny i sposób przedstawienia, ekspozycja Geofizyka jest odpowiednia dla osób powyżej 11 roku życia.

geofizyka.png

EKSPOZYCJA ASTRONOMIA

Sala poświęcona astronomii znajduje się tuż pod słynnym zegarem słonecznym. W jej centralnym punkcie znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. Można tu również zobaczyć drewniany pulpit sterujący. Wokół sali rozmieszczone są interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią: między innymi różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne takie jak lunety, teleskopy czy celostat. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D. Dzięki temu możemy niemal dosłownie brodzić w ciałach niebieskich.

Czas zwiedzania wystawy wynosi około 1 godziny i 30 minut.

Wejście na ekspozycję jest możliwe tylko z przewodnikiem. Oprowadzanie w grupach 10-osobowych. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu. Ze względu na zakres tematyczny i sposób przedstawienia, ekspozycja Astronomia jest odpowiednia dla osób powyżej 11 roku życia.

astronomia.png

SYMULATORY LOTU W KOSMOS

406 kilometrów – na taką wysokość zabiera pasażerów pięć ultranowoczesnych symulatorów lotu. Jednoosobowe kapsuły mają możliwość obrotu we wszystkich kierunkach, fotele zostały wyposażone w siłowniki, a kosmiczni turyści w czasie lotu korzystają z gogli VR. To wszystko sprawia, że odczucia z wirtualnego lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są niezwykle realistyczne. Pasażerowie doświadczają drgań, przeciążeń, a także chwilowo, stanu nieważkości. Lot symulatorem to także niezwykła okazja do tego, by zobaczyć z lotu ptaka Park Śląski i otoczenie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.

Ze względów bezpieczeństwa z symulatorów lotów mogą skorzystać osoby mające więcej niż 140 cm i nie więcej niż 205 cm wzrostu oraz o wadze nie przekraczającej 120 kg. Wraz z zakupem biletu do symulatorów potwierdzają Państwo zapoznanie się z regulaminem ich użytkowania. W związku z tym, że symulatory lotu są wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i mając na względzie Państwa komfort przy ich zapinianiu -  zaleca się korzystanie z nich w spodniach. Wejście do symulatorów możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu.

symulator.png

CAMERA OBSCURA (WIEŻA WIDOKOWA)

Winda wieży widokowej wyjeżdża spod ziemi i zabiera zwiedzających na wysokość 25 metrów. Znad linii drzew otaczających Planetarium – Śląski Park Nauki widać panoramę Parku Śląskiego i otaczających go miast. W pogodne dni można zobaczyć także góry. Wieża w Planetarium – Śląskim Parku Nauki nie jest jednak zwykłym punktem widokowym. Na pasażerów windy czeka na szczycie niespodzianka, która jest związana z bardzo starym instrumentem optycznym, z którego korzystał sam Leonardo DaVinci…

Wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu.

wieza_1.png