Nauka i badania

Działalność Planetarium służy inspirowaniu dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w rozwijaniu swoich pasji poprzez poszerzanie wiedzy i umiejętności z dziedziny astronomii oraz nauk przyrodniczych.

Jak chcemy to osiągnąć?

Chcemy przede wszystkim inspirować. W społeczeństwie informacyjnym samodzielne zdobywanie wiedzy nie jest tak trudne jak jeszcze pół wieku temu. Niezwykle ważny jest jednak pierwszy impuls - zapalenie wewnętrznej iskry, która rozbudza pasję. Poprzez działanie na wyobraźnię, zrozumiałe dla każdego prezentowanie osiągnięć nauki i technologii, a także wskazywanie na potęgę ludzkiego umysłu chcemy, by Planetarium – Śląski Park Nauki było dla każdego pierwszym krokiem w poznawaniu tajemnic Wszechświata. W naszej misji wspieramy także nauczycieli – dla wielu znanych polskich uczonych wizyta z wycieczką szkolną w Planetarium Śląski było pierwszym kontaktem ze światem nauki – jednym zdarzeniem, które wpłynęło na całe ich późniejsze życie.

Co robimy?

Wizyta w Planetarium – Śląskim Parku Nauki to interaktywna podróż od wnętrza naszej planety, poprzez jej atmosferę, aż do najdalszych zakątków kosmosu. Zwiedzający mogą poczuć trzęsienie ziemi, zapoznać się z działaniem instrumentów naukowych, zobaczyć, jak wygląda z kosmosu Ziemia i inne ciała niebieskie, zanurzyć się w wirtualnych gwiazdach, poczuć na sobie warunki panujące w różnych strefach klimatycznych, czy odbyć symulowany lot kosmos w specjalnej kapsule. W Sali Planetarium pod na największym ekranem sferycznym w Polsce prezentujemy zarówno pokazy popularnonaukowe jak i prowadzimy zajęcia dydaktyczne dla szkół. A wszystko to przy pomocy najnowocześniejszej aparatury projekcyjnej na świecie. Planetarium – Śląski Park Nauki prowadzi również pozalekcyjne koła zainteresowań dla młodzieży. Od początku działania jesteśmy silnie związani z Regionem. Współpracujemy nie tylko z placówkami oświatowymi, lecz także naukowymi i kulturalnymi.