Święto Ziemi w Planetarium!

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dlatego najbliższy miesiąc pełny będzie wydarzeń, imprez i atrakcji związanych z naszą planetą. Spojrzymy na nią z kosmosu i spróbujemy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań: jak powstała Ziemia? Co kryje się w jej wnętrzu? Jak powstaje pogoda? Jaki wpływ ma na nas najbliższa gwiazda?

Zapraszamy na trzy wydarzenia związane z Ziemią i związanymi z nią ciałami niebieskimi:

13 kwietnia na tarasie Planetarium i w obserwatorium odbędą się obserwacje Słońca, Jowisza i Księżyca. Entuzjaści astronomii z PTMA pomogą naszym gościom obsłużyć instrumenty optyczne. Zapraszamy także na warsztaty „Ale faza - rzecz o Księżycu”. Natomiast wieczorem Basia Janyga wraz z zespołem zabierze nas do świata pełnego dźwięków i harmonii.

20 kwietnia odbędą się wykłady poświęcone wodzie i klimatowi naszej planety. Poprowadzą je eksperci z Planetarium Śląskiego.

27 kwietnia nastąpi kulminacja obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej placówce. To wydarzenie pod hasłem „Od wielkiego wybuchu do planety”. Zapraszamy na szereg ciekawych wykładów i seansów związanych z powstawaniem Błękitnej Planety. Całemu wydarzeniu będą także towarzyszyć atrakcje dla dzieci w specjalnie wyznaczonej strefie oraz rodzinna gra terenowa. Wieczorem zapraszamy na koncert jazzowy.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

13 KWIETNIA

Wydarzenia bezpłatne:

Warsztaty astronomiczne dla dzieci i młodzieży:

Miejsce: Sala Inspiracji

Prowadząca: Agata Chuchra

Godziny: 15:00, 16:00, 17:00, 18:00

Liczba uczestników ograniczona - darmowe bilety wstępu na warsztaty będą dostępne w holu głównym na parterze w dniu wydarzenia

Warsztaty fluorescencyjne dla dzieci i młodzieży

Miejsce: Laboratorium

Prowadzący: dr Tomasz Książczyk

Godziny: 15:00, 16:15, 17:30, 18:45

Obserwacje astronomiczne

Miejsce: obserwatorium astronomiczne

Prowadzący: Krzysztof Dwornik

Godziny: 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 18:30

Liczba uczestników ograniczona - darmowe bilety wstępu na obserwacje będą dostępne w holu głównym na parterze w dniu wydarzenia

Miejsce: taras obserwatorium i zegar słoneczny

Prowadzący: dr Jacek Czakański, Tadeusz Firszt, PTMA

Godziny: od 14:00 do 19:00

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych odbędzie się Kosmiczna gawęda w Sali Idei z dr Jackiem Czakańskim w dwóch blokach godzinowych:

Wydarzenie płatne:

Miejsce: Sala Planetarium

19:00 – Koncert Basi Janygi

Bilety: https://kbq.pl/122352

20 KWIETNIA

Wykłady

Miejsce: Sala Idei

12:00 - Justyna Redczuk - "Błękitna planeta - o wodzie na Ziemi i w Kosmosie"

13:00 - Damian Dąbrowski - "O wodzie i lodzie w pogodzie"

14:00 - dr Waldemar Ogłoza - "Klimat na planecie Ziemi"

27 KWIETNIA

Wydarzenia płatne:

SEANSE POPULARNONAUKOWE

Miejsce: Sala Planetarium
11:00 - Zaczarowany Globus
12:00 - Jesteśmy Gwiazdami
13:30 - Tajemnice Ziemi - seans na żywo prowadzony przez lektora
15:00 - Narodziny Ziemi
16:30 - Explore
18:00 - Aktualne niebo nad Śląskiem - seans na żywo prowadzony przez lektora
Bilety dostępne online i w kasach Planetarium

KONCERT
20:00 - Z cyklu "GwJAZZdy w Planetarium" - Pillars of Creation - koncert trio jazzowego Strączek/Kaleta/Dobosz
Bilety: Bilety24.pl

WYKŁADY
Miejsce: Sala Planetarium – wejście górne
9:30 - Damian Jabłeka - "Na początku był wybuch?"

Miejsce: Sala Idei
12:00 - dr Anna Łosiak - "Śmierć z kosmosu - uderzenia asteroid"
13:30 - dr Andrzej Boczarowski - "Ewolucja gwiazd"
15:00 - Grzegorz Przybyła - "Od pyłku do planety
16:30 - Aleksandra Chrzan - "Kiedy urodził się T-rex?"

STREFA DLA DZIECI
Dostępna w godzinach 10:30-18:30. Zapraszamy dzieci od 3-go roku życia. Uczestnicy będą mieli okazję popatrzeć na świat przez mikroskop, rozwiązywać łamigłówki z zakresu wiedzy o Ziemi i Wszechświecie, a także zobaczyć w jaki sposób możemy pozyskiwać energię. Nie zabraknie też zajęć manualnych i ruchowych.

GRA TERENOWA
Zapraszamy do udziału w grze terenowej dla całych rodzin tworzonej wraz ze Śląskim Ogrodem Botanicznym. Gra rozpoczyna się o godz. 10:30, ostatni start gry nastąpi o godz. 17:30. Stanowisko będzie dostępne w holu Parku Nauki.

WYSTAWA METEORYTÓW
W godzinach 10.00-19.30 w Starym Holu będzie możliwość zwiedzenia wystawy i zakupu meteorytów z kolekcji Kazimierza Mazurka.

PRZEKRÓJ WNĘTRZA ZIEMI
O godzinie 13.00 zapraszamy wszystkie dzieci od 3-go roku życia do atrium z zegarem słonecznym na wspólne tworzenie przekroju Ziemi.