W poszukiwaniu ciemnej materii PL/EN

W poszukiwaniu ciemnej materii PL/EN

„W poszukiwaniu Ciemnej Materii" to seans, który prezentuje ekscytującą eksplorację Ciemnej Materii, od Wielkiego Wybuchu po wyczekiwane odkrycie w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Seans ujawnia obserwacje pierwszych śladów istnienia Ciemnej Materii oczami twórcy tego pojęcia - naukowca Fritza Zwicky'ego. Zobaczymy gwiezdną choreografię zaobserwowaną przez Verę Rubin w galaktyce Andromedy, a następnie zanurzymy się głęboko pod ziemię, by zobaczyć najczulszy detektor ciemnej materii na Ziemi, mieszczący się w dawnej kopalni złota.

Stamtąd podróżować będziemy przez przestrzeń i czas do Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN, pędząc obok cząstek, zanim zderzą się one w oszałamiających wizualnie eksplozjach światła i dźwięku. Jednocześnie dowiemy się, jak naukowcy z całego świata współpracują w celu wyśledzenia składników ciemnej materii.

Seans składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja w języku polskim. Angielska ścieżka dźwiękowa dostępna jest po wybraniu w systemie rezerwacji ikony słuchawek.

 

Czas trwania: 45 min

Zalecany wiek widza: 14+

Języki: polski, angielski

Produkcja: ESO

Rok produkcji: 2017

Oryginalny tytuł: Phantom of the Universe - The Hunt for Dark Matter

 

Najbliższe terminy

  • czwartek, 29 sierpień 2024 Wybierz
  • środa, 25 wrzesień 2024 Wybierz