Dla nauczycieli

 

Szanowni Państwo!

Jak co roku Planetarium Śląskie zaprasza uczniów szkół średnich oraz utalentowanych uczniów szkół podstawowych do udziału w LXVI Olimpiadzie Astronomicznej. Tegoroczna edycja tego konkurs ma charakter szczególny, gdyż finał rozgrywany będzie roku 2023 – roku jubileuszu 550 lat urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji nasz kraj będzie gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Dlatego prosimy o przekazaniu uczniom zaproszenia do startu w Olimpiadzie Astronomicznej.

Olimpiada Astronomiczna pełni w naszym kraju niezwykle ważną funkcję popularyzacji tej dyscypliny nauki w społeczeństwie. Przygotowując się do Olimpiady co rocznie kilkuset zawodników od 65 lat zyskuje wiedzę i kompetencje z astronomii na olimpijskim poziomie.

Wobec braku wydzielonego przedmiotu nauczania, funkcjonowanie i rozwój astronomii w Polsce w przyszłości zależy właśnie od młodych pasjonatów kosmosu, dla których Olimpiada Astronomiczna stanowi ważny krok w ich edukacji. Bardzo ważnym ogniwem w tym łańcuchu jest nauczyciel, który bezpośrednio może zachęcić uczniów do spróbowania swoich sił w naszej Olimpiadzie.

Zdajemy sobie sprawę, że szkolna rzeczywistość nie pozostawia nauczycielom wiele możliwości pracy z uczniem utalentowanym w dziedzinie astronomii. Dlatego Komitet Główny Olimpiady Astronomicznej pragnie wesprzeć Państwa w zakresie merytorycznym i organizacyjnym.

Wszystkich nauczycieli – opiekunów potencjalnych olimpijczyków zapraszamy na hybrydowe spotkanie: „Jak wspomagać olimpijczyka w szkole”, które odbędzie się 29.IX.2022 r. o godzinie 18:00 w Planetarium Śląskim oraz w Internecie.

Główne tematy spotkania:
• Olimpiada Astronomiczna – co i jak trzeba wiedzieć aby startować.
• Przygotowanie do Olimpiady, jak pokierować ucznia.
• Zagadnienia, na które należy zwracać uwagę w czasie zwykłych lekcji.
• Dyskusja: Jakie wsparcie potrzebne jest nauczycielom.

Zgłoszenia chęci udziału w spotkaniu (z zaznaczeniem formy udziału zdalnej lub bezpośredniej) prosimy kierować drogą e-mailową na adres olimpiada@planetarium.edu.pl. W temacie proszę wpisać słowo „NAUCZYCIEL”

 

Waldemar Ogłoza
Przewodniczący Komisji Olimpiady Astronomicznej